1812CC102KAT1A
Mfr.Part #
1812CC102KAT1A
Description
CAP CER 1000PF 630V X7R 1812
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
2.54mm
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Height :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Voltage - Rated DC :
600V
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
JESD-609 Code :
e3
Published :
Temperature Characteristics Code :
Capacitance :
1000pF
Depth :
3.2mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Surface Mount
Length :
4.6mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Number of Pins :
2
Datasheets
1812CC102KAT1A
KYOCERA AVX 1812CC102KAT1A
1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC102KAT1A Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 600V is required to operate this capacitor.
1812CC102KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V