1812CA221KATRE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CA221KATRE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 630V C0G/NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
2.54mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
High Voltage
Length :
4.5mm
Height :
2.54mm
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, 13 INCH
Voltage - Rated DC :
600V
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitance :
220pF
Depth :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
1812CA221KATRE
KYOCERA AVX 1812CA221KATRE
220pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA221KATRE Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 600V, it can operate.
1812CA221KATRE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V