1812AC273MATRE
Mfr.Part #
1812AC273MATRE
Description
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Multilayer :
yes
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.027μF
Height :
2.54mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
3.2mm
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Length :
4.5mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
Termination :
SMD/SMT
Thickness :
2.54mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 13 INCH
Weight :
26.988746mg
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Datasheets
1812AC273MATRE
KYOCERA AVX 1812AC273MATRE
0.027μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC273MATRE Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1kV, it is capable of operating.
1812AC273MATRE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV