1812AC273MATME
Mfr.Part #
1812AC273MATME
Description
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.027μF
Voltage - Rated DC :
1kV
Case Code (Imperial) :
Height :
2.54mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, 7 INCH
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Thickness :
2.54mm
Tolerance :
±20%
Depth :
3.2mm
Temperature Characteristics Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.110 2.80mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Case Code (Metric) :
Length :
4.5mm
Published :
Datasheets
1812AC273MATME
KYOCERA AVX 1812AC273MATME
0.027μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AC273MATME Overview
A 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 1kV.
1812AC273MATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV