1812AA820JAT1A
Mfr.Part #
1812AA820JAT1A
Description
CAP CER 82PF 1KV NP0 1812
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
3.2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±5%
Dielectric :
C0G
Capacitance :
82pF
High Voltage
Height :
1.448mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
4.6mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Published :
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Thickness :
2.54mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
1kV
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Datasheets
1812AA820JAT1A
KYOCERA AVX 1812AA820JAT1A
82pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA820JAT1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
1812AA820JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV