1812AA561KAT3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812AA561KAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 1KV C0G/NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
560pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Dielectric :
C0G
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
3.2mm
Length :
4.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Height :
2.54mm
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
1kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Voltage
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Thickness :
2.54mm
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
1812AA561KAT3A
KYOCERA AVX 1812AA561KAT3A
560pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812AA561KAT3A Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
1812AA561KAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV