1808Y5K00560JCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y5K00560JCR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 56PF 5KV C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Feature :
Soft Termination
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
5000V 5kV
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Series :
FlexiCap™
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Capacitance :
56pF
Datasheets
1808Y5K00560JCR
Knowles Syfer 1808Y5K00560JCR
FlexiCap™ 56pF 5000V 5kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5K00560JCR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
1808Y5K00560JCR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm