1808Y5000563JDR
Mfr.Part #
1808Y5000563JDR
Description
CAP CER 0.056UF 500V X7R 1808
Voltage - Rated :
500V
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.056μF
Datasheets
1808Y5000563JDR
Knowles Syfer 1808Y5000563JDR
FlexiCap™ 0.056μF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000563JDR Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
1808Y5000563JDR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm