1808Y5000393JDT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y5000393JDT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.039UF 500V X7R 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
FlexiCap™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.039µF
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
1808Y5000393JDT
Knowles Syfer 1808Y5000393JDT
FlexiCap™ 0.039μF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y5000393JDT Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
1808Y5000393JDT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm