1808Y2500272KDT
Mfr.Part #
1808Y2500272KDT
Description
CAP CER 2700PF 250V X7R 1808
Voltage - Rated :
250V
Capacitance :
2700pF
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±10%
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
1808Y2500272KDT
Knowles Syfer 1808Y2500272KDT
FlexiCap™ 2700pF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y2500272KDT Overview
A 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
1808Y2500272KDT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm