1808Y2500102MDT
Mfr.Part #
1808Y2500102MDT
Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 1808
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
250V
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
1000pF
Tolerance :
±20%
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1808Y2500102MDT
Knowles Syfer 1808Y2500102MDT
FlexiCap™ 1000pF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y2500102MDT Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
1808Y2500102MDT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm