1808Y1K20121MXR
Mfr.Part #
1808Y1K20121MXR
Description
CAP CER 120PF 1.2KV X7R 1808
Voltage - Rated :
1200V 1.2kV
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
120pF
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Feature :
Soft Termination
Tolerance :
±20%
Datasheets
1808Y1K20121MXR
Knowles Syfer 1808Y1K20121MXR
FlexiCap™ 120pF 1200V 1.2kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y1K20121MXR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
1808Y1K20121MXR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm