1808Y1K08P20BFT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y1K08P20BFT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 1KV C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
8 Weeks
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Series :
FlexiCap™
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Capacitance :
8.2pF
Tolerance :
±0.1pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
1808Y1K08P20BFT
Knowles Syfer 1808Y1K08P20BFT
FlexiCap™ 8.2pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y1K08P20BFT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
1808Y1K08P20BFT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm