1808Y1005P60DFT
Mfr.Part #
1808Y1005P60DFT
Description
CAP CER 5.6PF 100V C0G/NP0 1808
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
5.6pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Tolerance :
±0.5pF
Datasheets
1808Y1005P60DFT
Knowles Syfer 1808Y1005P60DFT
FlexiCap™ 5.6pF 100V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y1005P60DFT Overview
Ceramic capacitor is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.
1808Y1005P60DFT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm