1808Y0500272GFT
Mfr.Part #
1808Y0500272GFT
Description
CAP CER 2700PF 50V C0G/NP0 1808
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated :
50V
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Tolerance :
±2%
Capacitance :
2700pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1808Y0500272GFT
Knowles Syfer 1808Y0500272GFT
FlexiCap™ 2700pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y0500272GFT Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1808Y0500272GFT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm