1808Y0250271JXT
Mfr.Part #
1808Y0250271JXT
Description
CAP CER 270PF 25V X7R 1808
Voltage - Rated :
25V
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
Soft Termination
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
270pF
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Datasheets
1808Y0250271JXT
Knowles Syfer 1808Y0250271JXT
FlexiCap™ 270pF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y0250271JXT Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
1808Y0250271JXT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm