1808Y0250101FCR
Mfr.Part #
1808Y0250101FCR
Description
CAP CER 100PF 25V C0G/NP0 1808
Capacitance :
100pF
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Feature :
Soft Termination
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Voltage - Rated :
25V
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
1808Y0250101FCR
Knowles Syfer 1808Y0250101FCR
FlexiCap™ 100pF 25V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y0250101FCR Overview
Programs on this device are of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
1808Y0250101FCR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm