1808Y0160474MDT
Mfr.Part #
1808Y0160474MDT
Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1808
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Capacitance :
0.47µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Tolerance :
±20%
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Datasheets
1808Y0160474MDT
Knowles Syfer 1808Y0160474MDT
FlexiCap™ 0.47μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y0160474MDT Overview
A program's size/dimension is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
1808Y0160474MDT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm