1808Y0160472FCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808Y0160472FCR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 16V C0G/NP0 1808
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
16V
Feature :
Soft Termination
Series :
FlexiCap™
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Capacitance :
4700pF
Tolerance :
±1%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
Boardflex Sensitive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
1808Y0160472FCR
Knowles Syfer 1808Y0160472FCR
FlexiCap™ 4700pF 16V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y0160472FCR Overview
A program's size/dimension is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 1B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
1808Y0160472FCR Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm