1808Y0160120GFT
Mfr.Part #
1808Y0160120GFT
Description
CAP CER 12PF 16V C0G/NP0 1808
Thickness (Max) :
0.079 2.00mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
12pF
Size / Dimension :
0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
1808Y0160120GFT
Knowles Syfer 1808Y0160120GFT
FlexiCap™ 12pF 16V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm -55°C~125°C Soft Termination, High Temperature Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808Y0160120GFT Overview
This device's program size/dimension is 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
1808Y0160120GFT Features
a size/dimension of 0.177Lx0.079W 4.50mmx2.00mm