1808WC121KAT1A
Mfr.Part #
1808WC121KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 120PF 2.5KV X7R 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Depth :
2.03mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 7 INCH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.03mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
120pF
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Case Code (Metric) :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
2.032mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
4.57mm
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Feature :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
1808WC121KAT1A
KYOCERA AVX 1808WC121KAT1A
120pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808WC121KAT1A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 2.5kV, it is capable of operating.
1808WC121KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2.5kV