1808SC681MAT3A
Mfr.Part #
1808SC681MAT3A
Description
CAP CER 680PF 1.5KV X7R 1808
Tolerance :
±20%
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
2.03mm
Length :
4.6mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Height :
2.032mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Thickness :
2.032mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
680pF
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, 13 INCH
Datasheets
1808SC681MAT3A
KYOCERA AVX 1808SC681MAT3A
680pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808SC681MAT3A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1.5kV, it is capable of operating.
1808SC681MAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV