1808SC102MAT9A
Mfr.Part #
1808SC102MAT9A
Description
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1808
Capacitance :
1000pF
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±20%
Length :
4.57mm
Height :
2.03mm
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
2.032mm
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Depth :
2.03mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Datasheets
1808SC102MAT9A
KYOCERA AVX 1808SC102MAT9A
1000pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808SC102MAT9A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 1.5kV, it can operate.
1808SC102MAT9A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV