1808SA221MAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808SA221MAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±20%
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Feature :
High Voltage
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
220pF
Multilayer :
yes
Height :
2.032mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Thickness :
2.032mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Depth :
2.03mm
Length :
4.6mm
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Pins :
2
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Case Code (Imperial) :
Datasheets
1808SA221MAT1A
KYOCERA AVX 1808SA221MAT1A
220pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808SA221MAT1A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1.5kV allows it to function.
1808SA221MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV