1808SA101MAT1A
Mfr.Part #
1808SA101MAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 100PF 1.5KV C0G/NP0 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, 7 INCH
Weight :
149.997327mg
Length :
4.6mm
Thickness :
2.032mm
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±20%
Height :
2.03mm
Number of Pins :
2
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Imperial) :
Feature :
High Voltage
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
1.5kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Depth :
2.03mm
Capacitance :
100pF
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
1808SA101MAT1A
KYOCERA AVX 1808SA101MAT1A
100pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808SA101MAT1A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 1.5kV, it is capable of operating.
1808SA101MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1.5kV