1808HA820MAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808HA820MAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 82PF 3KV NP0 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Pins :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
3kV
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
2.03mm
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±20%
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
82pF
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Feature :
High Voltage
Published :
Height :
2.032mm
Thickness :
2.032mm
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm