1808GC331MATME
Mfr.Part #
1808GC331MATME
Description
CAP CER 330PF 2KV X7R 1808
Capacitance :
330pF
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.03mm
Thickness :
2.032mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
±20%
Case Code (Metric) :
Depth :
2.03mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Datasheets
1808GC331MATME
KYOCERA AVX 1808GC331MATME
330pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808GC331MATME Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 2kV, it can operate.
1808GC331MATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV