1808GC152KATBE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808GC152KATBE
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 2KV X7R 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1500pF
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
2kV
Radiation Hardening :
No
Feature :
High Voltage
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
2.03mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Thickness :
2.032mm
Depth :
2.03mm
Datasheets
1808GC152KATBE
KYOCERA AVX 1808GC152KATBE
1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808GC152KATBE Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 2kV is required to operate this capacitor.
1808GC152KATBE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV