1808GC102KATBE
Mfr.Part #
1808GC102KATBE
Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808
Thickness :
2.032mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
2kV
Published :
Height :
2.03mm
Capacitance :
1000pF
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Case Code (Imperial) :
Depth :
2.03mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
1808GC102KATBE
KYOCERA AVX 1808GC102KATBE
1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808GC102KATBE Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 2kV.
1808GC102KATBE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV