1808GA680JAT3A
Mfr.Part #
1808GA680JAT3A
Description
CAP CER 68PF 2KV C0G/NP0 1808
C0G
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
68pF
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Height :
2.032mm
Feature :
High Voltage
Length :
4.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
JESD-609 Code :
e3
Thickness :
2.032mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
2kV
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
GENERAL PURPOSE
Multilayer :
yes
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Depth :
2.03mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Case Code (Imperial) :
Datasheets
1808GA680JAT3A
KYOCERA AVX 1808GA680JAT3A
68pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808GA680JAT3A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 2kV allows it to function.
1808GA680JAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV