1808GA101MAT1A
Mfr.Part #
1808GA101MAT1A
Description
CAP CER 100PF 2KV NP0 1808
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
2.03mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Thickness :
2.032mm
Mount :
Surface Mount
Length :
4.6mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
100pF
Depth :
2.03mm
Termination :
SMD/SMT
Weight :
149.997327mg
Datasheets
1808GA101MAT1A
KYOCERA AVX 1808GA101MAT1A
100pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808GA101MAT1A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 2kV.
1808GA101MAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV