1808GA101KAT3A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808GA101KAT3A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 2KV C0G/NP0 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
100pF
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
2.03mm
Case Code (Metric) :
Dielectric :
C0G
Temperature Characteristics Code :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packing Method :
TR, 13 INCH
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Feature :
High Voltage
Lead Free :
Lead Free
Height :
2.03mm
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Voltage - Rated DC :
2kV
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
2.032mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Datasheets
1808GA101KAT3A
KYOCERA AVX 1808GA101KAT3A
100pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808GA101KAT3A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 2kV allows it to function.
1808GA101KAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV