1808CC333KAT1A
Mfr.Part #
1808CC333KAT1A
Description
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1808
Lead Free
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Pins :
2
Length :
4.6mm
Height :
2.032mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 7 INCH
Voltage - Rated DC :
600V
Capacitance :
0.033µF
Thickness :
2.032mm
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Tolerance :
±10%
Datasheets
1808CC333KAT1A
KYOCERA AVX 1808CC333KAT1A
0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808CC333KAT1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 600V - Rated DC.
1808CC333KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V