1808CC272KATME
Mfr.Part #
1808CC272KATME
Description
CAP CER 2700PF 630V X7R 1808
Thickness :
2.032mm
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
600V
Case Code (Metric) :
Depth :
2.03mm
Height :
2.032mm
Published :
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Capacitance :
2700pF
Datasheets
1808CC272KATME
KYOCERA AVX 1808CC272KATME
2700pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808CC272KATME Overview
A 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 600V.
1808CC272KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V