1808CC123KATME
Mfr.Part #
1808CC123KATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.012UF 630V X7R 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
2.03mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
600V
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Height :
2.032mm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Thickness :
2.032mm
Case Code (Metric) :
Applications :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.012µF
Feature :
High Voltage
Datasheets
1808CC123KATME
KYOCERA AVX 1808CC123KATME
0.012μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808CC123KATME Overview
This device's program size/dimension is 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 600V can be used for operation.
1808CC123KATME Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V