1808CA470JAT1A
Mfr.Part #
1808CA470JAT1A
Description
CAP CER 47PF 630V NP0 1808
GENERAL PURPOSE
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Number of Pins :
2
Tolerance :
±5%
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Case Code (Imperial) :
Depth :
2.03mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height :
2.03mm
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
High Voltage
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Length :
4.6mm
Thickness :
2.032mm
Voltage - Rated DC :
630V
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Dielectric :
C0G
Capacitance :
47pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
1808CA470JAT1A
KYOCERA AVX 1808CA470JAT1A
47pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808CA470JAT1A Overview
A 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.This device can operate on voltage - Rated DC of 630V.
1808CA470JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V