1808CA112JAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808CA112JAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1100PF 630V NP0 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
600V
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
4.57mm
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
1100pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
2.032mm
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height :
2.032mm
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Depth :
2.03mm
Feature :
High Voltage
Published :
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm