1808B103K102NT
Mfr.Part #
1808B103K102NT
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
1808 (4520 metric)
Description
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
2.03mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
10000pF
Voltage - Rated DC :
1kV
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
8 Weeks
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
1000V 1kV
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
4.57mm
Thickness (Max) :
0.065 1.65mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Height :
1.65mm
Size / Dimension :
0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
Datasheets
1808B103K102NT
Knowles Precision 1808B103K102NT
10000pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)