1808AC271KAT1A
Mfr.Part #
1808AC271KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 1KV X7R 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
2.032mm
Capacitance :
270pF
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Height :
2.032mm
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Depth :
2.03mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Voltage
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Datasheets
1808AC271KAT1A
KYOCERA AVX 1808AC271KAT1A
270pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808AC271KAT1A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
1808AC271KAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV