1808AC153ZAT3A
Mfr.Part #
1808AC153ZAT3A
Description
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1808
Thickness (Max) :
0.087 2.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Capacitance :
0.015µF
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packing Method :
TR, 13 INCH
Published :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Depth :
2.03mm
Height :
2.032mm
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
2.032mm
Tolerance :
-20% +80%
Voltage - Rated DC :
1kV
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
4.6mm