1808AA122JAT1A
Mfr.Part #
1808AA122JAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 1KV NP0 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Voltage - Rated DC :
1kV
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Pbfree Code :
yes
Thickness :
2.032mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
2.03mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Length :
4.6mm
Feature :
High Voltage
Capacitance :
1200pF
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
Height :
2.03mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%