1808AA101JAJ1A
Mfr.Part #
1808AA101JAJ1A
Description
CAP CER 100PF 1KV NP0 1808
Capacitance :
100pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Published :
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Depth :
2.03mm
Thickness :
2.032mm
Height :
2.032mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Lead Free :
Contains Lead
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
1808AA101JAJ1A
KYOCERA AVX 1808AA101JAJ1A
100pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808AA101JAJ1A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 1kV - Rated DC.
1808AA101JAJ1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV