1808AA100JAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1808AA100JAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 1KV NP0 1808
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Height :
2.032mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
1kV
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
4.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Feature :
High Voltage
Dielectric :
C0G
Depth :
2.03mm
Thickness :
2.032mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Case Code (Metric) :
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
10pF
Multilayer :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
Datasheets
1808AA100JAT1A
KYOCERA AVX 1808AA100JAT1A
10pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
1808AA100JAT1A Overview
Ceramic capacitor is 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 1kV is required to operate this capacitor.
1808AA100JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV