180-015-101L031
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
180-015-101L031
Manufacturer
NorComp
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15POS PNL MNT
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E High Density
Packaging :
Tray
Max Operating Temperature :
100°C
Termination :
Solder Cup
Dielectric Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Plating :
Gold
Min Operating Temperature :
-50°C
Series :
180
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-50°C~100°C
Feature :
Shielded
Connector Style :
D-Sub, High Density
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Brass
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Free Hanging, Panel
Number of Positions :
15
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Contact Finish Thickness :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
3
Flange Feature :
Mating Side (4-40)
Housing Material :
PBT
Contact Type :
Signal
Current Rating :
5A
Current Rating (Amps) :
5A
Datasheets
180-015-101L031
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-015-101L031 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C~100°C, Mounting Type:Panel Mount, 180-015-101L031 pinout, 180-015-101L031 datasheet PDF, 180-015-101L031 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp 180-015-101L031 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.