18-3518-10H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18-3518-10H
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Number of Positions :
18
PCB Contact Row Spacing :
0.3 mm
Lead Pitch :
2.54mm
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Mounting Type :
Through Hole
Series :
518
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Body Length or Diameter :
1.8 inch
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Contacts :
18
Number of Rows :
2
Termination Post Length :
0.125 3.18mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mount :
Through Hole
Current Rating :
3A
Body Depth :
0.165 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Style :
RND PIN-SKT
Body Breadth :
0.4 inch
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Material - Post :
Brass
Number of Positions or Pins (Grid) :
18 (2 x 9)
Lead Length :
3.175mm
Packaging :
Bulk
Operating Temperature (Max) :
105°C
Type :
DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing
Feature :
Open Frame
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Termination :
Solder
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
STANDARD: UL 94V-0
Factory Lead Time :
4 Weeks
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Datasheets
18-3518-10H
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 18-3518-10H from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Type:DIP, 0.3 (7.62mm) Row Spacing, 18-3518-10H pinout, 18-3518-10H datasheet PDF, 18-3518-10H amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 18-3518-10H ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH