160BXC150MEFC16X25
Mfr.Part #
160BXC150MEFC16X25
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
1.89A
Series :
BXC
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Capacitance :
150µF
Ripple Current @ High Frequency :
1.89A @ 100kHz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
12000 hours
Voltage - Rated :
160V
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Pitch :
7.493mm
Ripple Current @ Low Frequency :
850.5mA @ 120Hz
Rubycon 160BXC150MEFC16X25
BXC 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.89A 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can