153250-2000-RB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
153250-2000-RB
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 50POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Published :
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Black
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
50
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Termination :
Solder
Mounting Type :
Surface Mount
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Shape :
Square
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
Number of Rows :
2
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage - Rated :
500VDC
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Finish - Post :
Tin
Pitch :
2.0066mm
Insulation Height :
0.129 3.28mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mount :
Surface Mount
Style :
Board to Board or Cable
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Current Rating (Amps) :
1A
Number of Positions Loaded :
All
Packaging :
Tray
Contact Type :
Female Socket
Datasheets
153250-2000-RB
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tray Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 50 Positions Female Socket