150250-2000-RB
Mfr.Part #
150250-2000-RB
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 50POS 0.079 GOLD SMD
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Housing Material :
Plastic
Connector Type :
Receptacle
Height :
4.65mm
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Gender :
FEMALE
Published :
2009
Contact Type :
Female Socket
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Pitch :
2.0066mm
Insulation Height :
0.183 4.65mm
Length :
50mm
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
50
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Material :
Thermoplastic
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Series :
1502
Fastening Type :
Push-Pull
Current Rating (Amps) :
1A
Number of Rows :
2
Insulation Color :
Black
Factory Lead Time :
7 Weeks
Style :
Board to Board or Cable
Housing Color :
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Voltage - Rated :
500VDC
Width :
3.84mm
Datasheets
150250-2000-RB
3M 150250-2000-RB
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Bulk Gold Thermoplastic 50 Positions Female Socket