150244-5002-TH
Mfr.Part #
150244-5002-TH
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 44P 0.079 GOLD PCB R/A
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Lead Free :
Contains Lead
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Contact Shape :
Square
Number of Positions :
44
Contact Type :
Female Socket
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Mount :
Through Hole
Pitch :
2.0066mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage - Rated :
500VDC
Series :
Packaging :
Tray
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Insulation Height :
0.179 4.55mm
Current Rating (Amps) :
1A
Color :
Black
Insulation Color :
Black
Contact Gender :
FEMALE
Contact Plating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Housing Color :
Number of Rows :
2
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Height :
4.55mm
Style :
Board to Board or Cable
Housing Material :
Plastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Width :
7.87mm
Fastening Type :
Push-Pull
Length :
44mm
Published :
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
150244-5002-TH
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Tray Gold Thermoplastic 44 Positions Female Socket