150240-2000-TH
Mfr.Part #
150240-2000-TH
Manufacturer
3M
Description
CONN RCPT 40POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Mounting Type :
Surface Mount
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Rows :
2
Insulation Height :
0.183 4.65mm
Voltage - Rated :
500VDC
Contact Shape :
Square
Pitch :
2.0066mm
Length :
40mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Positions Loaded :
All
Housing Color :
Black
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Housing Material :
Plastic
Packaging :
Tray
Contact Finish - Mating :
Gold
Lead Free :
Contains Lead
Style :
Board to Board or Cable
Insulation Color :
Black
Number of Positions :
40
Color :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Current Rating (Amps) :
1A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Type :
Female Socket
Width :
3.84mm
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Height :
4.65mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Solder
Connector Type :
Receptacle
Datasheets
150240-2000-TH
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tray Gold Thermoplastic 40 Positions Female Socket